Za pomoć u učenju isprobajte paradajz tehniku
Pomodoro tehnika je veoma popularna metoda za upravljanje vremenom.
Osnovna ideja je da se posao podeli na kratke periode, obično od 25 minuta, tokom kojih se osoba potpuno fokusira na zadatak. Nakon tih 25 minuta, pravi se kratka pauza od 5 minuta. Ovaj ciklus se ponavlja, a nakon četiri ciklusa, uzima se duža pauza od 15-30 minuta.
Iako je prvobitno stvorena za odrasle, ova tehnika je odlična i za decu, jer im pomaže da se lakše fokusiraju na zadatke, razvijaju dobre navike u učenju i radu, a sve to deluje kao zabavna igra.

Odakle naziv Pomodoro (paradajz) tehnika?
Pomodoro tehnika je razvijena krajem 1980-ih od strane italijanskog preduzetnika Francesca Cirilla i postala je veoma popularna zbog svoje efikasnosti.
Nazvana je po paradajzu (pomodoro na italijanskom) jer je Cirillo koristio kuvarski tajmer u obliku paradajza. On je tajmer namestio na 25 minuta za rad, što je nazivano jednim “Pomodoro ciklusom”, a zatim bi pravio kratku pauzu od 5 minuta. Ovaj ritam se pokazao kao optimalan za poboljšanje koncentracije i produktivnosti.
Pomodoro za decu
Pomodoro tehnika je vrlo korisna za decu jer će im pomoći da neosetno obave svoje zadatke i da pri tom imaju osećaj da su u nekoj vrsti igice. Za merenje vremena se može korisiti neka od brojnih Pomodor aplikacija ili možete naviti običan kuhinjski tajmer.
Evo još par saveta u vezi primene Pomodor tehnike za učenje:
- Ne mora 25 minuta
Za školarce neće biti problem da se fokusiraju na 25 minuta, ali možete početi i sa kraćim intervalima, na primer, 15-20 minuta. Što se tiče pauza, one mogu trajati 5 minuta i mogu uključivati igre, istezanje, užinu ili brzu fizičku aktivnost. - Svi vole nagrade
Pomodoro tehnika može biti zabavnija i motivišuća ako uključite nagrade. Na primer, nakon što deca završe 4 Pomodoro ciklusa, mogu da dobiju nagradu, kao što je kratka igra, vreme za gledanje crtanog filma ili neka omiljena užina. - Postavite konkretne ciljeve
Prvo objasnite deci šta treba da postignu u toku jednog Pomodoro ciklusa. Na primer: „Danas ćemo da učimo matematiku 25 minuta, i onda ćemo se odmoriti“. Konkretni ciljevi pomažu deci da se usmere i lakše završavaju zadatke. - Pratite napredak zajedno
Pratite kako vaša deca koriste Pomodoro tehniku. Možete zabeležiti njihov napredak u planeru koji ćete zajedno napraviti i u kome će moći da uvide kako su brzo postali organizovaniji i produktivniji.