Bonton za tinejdžere (i sve ostale)
Dragi tinejdžeri, bonton nije neko staromodno ponašanje zbog koga ćete izgledati smešno. Naprotiv! Pristojno ponašanje je znak zrelosti – to je šarm koji vas izdvaja i način da ostavite super utisak gde god da se pojavite.
Zato, pre nego što se zaputite u grad, bacite pogled na ove korisne savete.
U kafiću / restoranu:
- Stižite na vreme. Ako imate rezervaciju, kašnjenje je nepristojno – to je znak nepoštovanja prema društvu i osoblju.
- Nemojte da “jurišate” na prvi slobodan sto, pri ulasku ljubazno pitajte osoblje da vas smesti. Ovo pravilo se u inostranstvu striktno poštuje, a kod nas malo slabije.
- Pre nego što počneš da jedeš, sačekaj da svi dobiju hranu. Ako ti nešto treba, zamoli da ti se doda – nemoj da se protežeš preko celog stola da dohvatiš.
- Pravilno koristite pribor. Viljuška ide u levu, a nož u desnu ruku i nema prebacivanja iz ruke u ruku. Ako je postavljeno više pribora, počni od spoljnog reda i idi prema unutrašnjem.

- Za stolom razgovarajte tiho jer ostali gosti nisu došli da slušaju vaše priče već da uživaju u razgovoru za svojim stolom.
- Kad završiš sa jelom, pribor stavi na tanjir paralelno kako bi konobar znao da si gotov.
- Kada odlazite, stolice vratite na mesto i pristojno se zahvalite i pozdravite sa osobljem. Ako možete, lepo je ostaviti bakšiš (oko 10% vrednosti računa), mada niko neće zameriti tinejdžerima ako to ponekad izostave.
U bioskopu/pozorištu:
- Na predstave se ne kasni. A ukoliko kasnite slobodno odustanite, i onako vas neće pustiti da uđete nakon početka predstave jer to ometa glumce i publiku.
- Znači stigli ste na vreme i vidite da su vaša mesta u sredini reda a red je već popunjen i svi moraju da ustanu da vas propuste. Ok, ništa strašno. Dok se provlačite do svojih mesta budite licem okrenuti ka ljudima koji su ustali da vas propuste i u prolazu se zahvalite. Okretanje leđa u ovoj situaciji se smatra nepristojnim a nažalost većina tako radi.
- Telefon se obavezno isključuje pre početka predstave. U pozorištu nema ni slanja poruka, ni slikanja ni snimanja predstave.

I još par opštih pravila koja verovatno znaš, ali evo za svaki slučaj:
- Prednost uvek ima onaj ko izlazi iz autobusa/prodavnice/kafića – sačekaj da izađe, pa onda ti uđi. Ako neko ide iza tebe, pridrži vrata da ga ne tresnu po nosu.
- Osmeh i ‘dobar dan’ se podrazumevaju za svakog tinedjdžera koji drži do sebe.
- Kada neko priča, ne samo što ga nećeš prekidati, već ga slušaj pažljivo. Ljudi često ne slušaju pažljivo već samo vrebaju kada će sagovornik da zastane, da uzme vazduh, da bi upali sa onim ‘E, a znaš šta se meni desilo…’
- Pažljivo slušanje podrazumeva i da ne bacaš oko na telefon dok razgovaraš sa nekim. Najbolje bi bilo da je telefon spremljen u džep ili torbicu.
- Poštuj različito mišljenje i ne ubeđuj druge da je baš tvoje mišljenje ispravno.
Ako izlaziš u noćni klub, pogledaj veoma korisne savete na ovom linku: Malo dete, mala briga – veliko dete, velika briga!
A sad, proveri još jednom frizuru, nabaci osmeh i pravac u grad! Lepo se provedi!